Jaké jsou předpoklady vývoje úrokových sazeb hypoték?

Ve světě hypoték se s nadšením očekává jak bude probíhat dění na trhu v roce 2015 a nejvíce zájmu si získávají právě úrokové sazby. Ty budou předmětem různých analýz, studií a předpokladů a jejich vývoj bude ostře sledován pro zajímavý loni.

vývoj úrokových sazeb hypoték?
vývoj úrokových sazeb hypoték?

Události na slovenském hypotečním trhu byly v minulém roce doprovázeno výrazným poklesem průměrné úrokové sazby. Ta začala prudce klesat již na jaře a tento trend v podstatě pokračoval během celého roku. Místy to vypadalo, že poskytovatelé soutěží o nejnižší sazbu a těžit z toho mohli hlavně žadatelé. Úroky se snižovaly, hypotéky byly levnější a žádostí o úvěr přibývalo. Díky tomu byl rok 2014 hodnocen jako vynikající.

Některé z faktů o hypotékách za rok 2014:

– Průměrná sazba hypoték klesla poprvé pod úroveň 3%
– V listopadu byla průměrná sazba pouze 2,77% s meziročním poklesem téměř 1%
– Prime rate sazba byla u některých poskytovatelů i pod 2%
– Průměrná výše poskytnutých hypoték stoupla nad 50 000 €
– Prudce narostl počet refinancovaných úvěrů, jejich podíl přesahoval 40%

Co říkají předpoklady do tohoto roku?

Mnozí z nás chtějí vědět jak se bude pohybovat průměrná úroková sazba hypoték během tohoto roku. Přesný vývoj se dá odhadnout jen velmi těžko, jelikož trh bývá nevyzpytatelný a různé vnější události mohou jakkoliv ovlivnit poskytování hypoték. Začátkem roku však přišly první předpoklady a různé odborné analýzy, které se shodují v podobném scénáři, jakého jsme byli svědky během posledních měsíců. Úroky více Slovenská bank by měly opět poklesnout, což sníží průměrnou sazbu. Už na přelomu let jsme zaznamenali první změny u některých poskytovatelů a vidět, že banky chtějí nadále půjčovat ve velkém.

Bude pokračovat rychlý růst?

Počet schválených hypoték na Slovensku byl v roce 2014 velmi vysoký a toto číslo by vzhledem k předpokládaný scénář mělo stoupat i nadále. Jedním z nejsilnějších měsíců byl například listopad, během něhož bylo údajně prostřednictvím hypoték poskytnutých až 424 milionů eur. Předpovědi analytiků se shodují, že letos již nebudeme svědky takového vysokého růstu, ale banky by meziročně měly zůstat v plusových číslech. Už koncem roku však bylo cítit mírné zpomalování a otázkou je, jak ovlivní statistiky poskytování hypoték nová doporučení Národní Banky Slovenska (NBS), která přišla s přísnějšími opatřeními při poskytování hypoúverov.

Nižší úroky hypotéky přinášejí klientům možnost získat levnější hypotéku, což jim může přinést celkovou úsporu ve stovkách eur. Druhou možností je, že si díky levnějšímu produktu půjčí více a pořídí si lepší bydlení než měli v plánu. Každopádně, pokles úroků je přínosem i pro banky, jelikož jim dává možnost poskytnout více úvěrů, takže na základě předpokladů dalšího snižování úroků to vypadá na slibný rok pro všechny.