Pro lepší podmínky hypotéky můžete něco udělat

Nabízené podmínky hypoték nejsou obecně závazné a slouží spíše k orientaci pro žadatele. Samozřejmě, že pokud přijdete do banky s žádostí, nečekejte velké rozdíly, ale konkrétní parametry Vám nastaví vždy individuálně. Nejlepší na tom je, že před podáním žádosti můžete udělat několik kroků vedoucích k výhodnější hypotéce.

podmínky hypoték
podmínky hypoték

Banky si při posuzování klientovy žádosti o hypoúver dají pořádně záležet a nenechají nic náhodě. Než Vám budou ochotni poskytnout finanční prostředky, přezkoumají Vaše aktuální finanční „zdraví“ a nezapomenou si zkontrolovat ani finanční minulost spojenou se splácením úvěrů a dalších jiných závazků. Pokud se však dobře připravíte předem, do banky půjdete žádat o úvěr s mnohem větší šancí na získání výhodnějších podmínek.
Co zkusit udělat pro levnější hypotéku:
Aktuální úvěry splácejte včas
Pokud iv současnosti splácíte nějaký úvěr a chystáte se požádat o další, doporučujeme splácet všechny aktuální závazky řádně a včas. To může být jeden z hlavních faktorů, podle kterého se bude rozhodovat o Vaší žádosti. Zpoždění se splátkami přináší záznam v úvěrem registru, což se hned promítne do skeptického nebo až zamítavého postoje banky.
Pozor na nevyužívané účty
Celkem často se stane, že klient si nechá v bance otevřený účet, který nevyužívá a postupně se stav na něm dostane do mínusu. Banka nezapomíná ani takové účty a při žádosti to bude samozřejmě brát v úvahu. Před podáním žádosti byste si měli udělat pořádek ve všech vedených účtech, ať to zbytečně negativně neovlivňuje poskytnutí hypotéky.
Neřešte povolené přečerpání
Pokud Vám i banka udělila nějaký limit povoleného přečerpání prostředků na účtu, před požadováním o hypotéku tento benefit nevyužívejte. Jakmile budete v minusu, banka vás pokládá za dlužníka a tím pádem se k Vám tak i bude chovat při schvalování hypotéky.
Zbavte se dluhů a exekucí
Pokud máte dluhy v pojišťovně, na daních nebo je na Vás dokonce uvalena exekuce, jednání o poskytnutí úvěru může být velkým bojem. Pokud Vám i banka vyhoví, nastavené podmínky nebudou velmi výhodné, což Vám při dalších dluzích může způsobit pouze problémy.
Vyberte si i vhodnou dobu
Jelikož banky zkoumají příjmy za poslední 3 měsíce, žádost o hypotéku si můžete naplánovat na období finančních odměn v práci. Tím budete mít na potvrzení vyšší příjem, což automaticky zvýší Vaši bonitu, takže vhodná doba může sehrát klíčovou roli.
Význam důkladné přípravy na požádání o hypotéku je jasný. Poskytovateli se představíte v lepším světle a při žádání o finance s Vámi budou jednat jako se serióznějším klientem. S tím se pojí i menší riziko platební neschopnosti, s čímž souvisí ochota banky dohodnout se na lepších podmínkách vedoucích k levnější hypotéce. Pokud tedy chystáte požádat některou z bank o hypotéku, nejvyšší čas něco udělat pro lepší podmínky.