Životní pojištění jako finanční služba

Životní pojištění jako finanční služba má poměrně dlouhou historii. Těžko najdete člověka, který by se s ním nesetkal. V podstatě vzniklo ze strachu lidí z nepředvídaných událostí. Nikdo nezná svou budoucnost a určitě nechce zažít tragickou událost. Ale pokud k tomu dojde, tak ztráta příjmu s tím spojená ztěžuje běžný život dotyčné osoby a její rodiny.

Životní pojištění
Životní pojištění

Smysl životního pojištění

Životní pojištění je jako padák. Když ho nemáme tehdy, když ho potřebujeme, tak ho už nikdy potřebovat nebudeme.
Smyslem pojištění je zabránit finanční katastrofě v rodinném rozpočtu. Tím myslím velké finanční ztráty, které vzniknou dlouhodobým výpadkům příjmu a jednorázové výdaje po pojistné události (úprava bydlení, úprava motorového vozidla, platby za lékařskou péči apod.). Vykrývat si pojištěním malé výpadky příjmu je obyčejně neekonomické a jednodušším řešením je vlastní rezerva.
Pojištění je také o psychice. Působí preventivně. Člověk si často krát přivodí neštěstí tím, že ne něj myslí, protože se ho bojí. Pojištěný člověk se cítí jistější a také díky tomu je menší pravděpodobnost, že dojde k nějaké nepříjemné události.

pojištění rizik
pojištění rizik

Hlavním úkolem pojištění je v první řadě samotné pojištění rizik ztráty příjmu. Spoření je jeho přidanou hodnotou. Na druhé straně však u lidí, kteří si nevědí spořit je pojištění jediným způsobem jak si nějaké peníze naspořit. Platby za pojištění jsou pravidelné a hlavně povinné a pod hrozbou sankcí za zrušení motivují člověka spořit.
Zdanění výnosů v životním pojištění

Výnosy v životním pojištění se nezdaňují během průběhu pojištění. Povinnost zdanění vzniká až po skončení pojištění, pokud je vyplacena hodnota pojištění vyšší než pojistné, které bylo pojišťovně zaplaceno.
Pojistné plnění z pojišťovny není předmětem zdanění. Podle zákona je tento příjem osvobozen od daně z příjmu.
Stáhněte si zdarma E-BOOK: 7 tipů jak ušetřit na finančních produktech
Garance v pojišťovnách

Garantované zhodnocení a pojistné plnění. Pojišťovny mohou garantovat výnos maximálně ve výši aktuálního zhodnocení technické rezervy dosaženého v předchozím kalendářním čtvrtletí. Zhodnocení technických rezerv se pohybuje v rozmezí 4 až 5% pa Pojišťovny většinou však garantují zhodnocení kapitálové hodnoty pojištění maximálně ve výši technické úrokové míry. Maximální procento určuje NBS a momentálně je ve výši 2,5% pa Podle ní získávají z mimo jiné i garantovanou odkupné pojištění, např. garantované pojistné plnění při dožití v kapitálovém životním pojištění.
Technické rezervy pojišťovny. Každá pojišťovna podle zákona o pojišťovnictví musí splňovat tvorbu technických rezerv a musí udržovat míru své solventnosti. Technické rezervy musí být v takové výšce, aby pojišťovna byla pojišťovna v každém okamžiku zajištěna schopna uhradit všechny závazky vyplývající z pojistných smluv. Na tyto záležitosti dohlíží NBS.
Může pojišťovna zkrachovat? Samozřejmě, že ano. Slovenská historie pojišťovnictví si pamatuje několik krachů nebo zrušení komerčních pojišťoven (např. Dopravní pojišťovna, Hasičská pojišťovna, R + V pojišťovna). Na rozdíl od krachů bank se o nich hodně nemluví a klienti si to někdy ani nevšimnou. Při krachu pojišťovny všechny závazky vyplývající z pojistných smluv přecházejí na další pojišťovnu, která přebírá celý pojistný kmen. Klient dostane domů oznámení o sloučení pojišťoven resp. o přesunu jeho pojistné smlouvy v rámci celého pojistného kmene. Nová pojišťovna musí plnit všechny závazky z pojistné smlouvy, ať je pojistná smlouva jakkoli nevýhodná pro pojišťovnu.
Kromě toho je každá pojišťovna pojištěna v jiné pojišťovně, tzv. zajišťovně. Takovým způsobem se pojišťovna zbavuje části rizik. Při velkých pojistných událostech si pak sama pojišťovna použije pojistné plnění od zajišťovny.
Dědění v pojištění a určení oprávněné osoby

Pojištění je podobně jako jiné finanční produkty předmětem dědického řízení podle ustanovení občanského zákoníku. Samozřejmě do dědictví vstupují pouze ty smlouvy, ve kterých vzniká kapitálová rezerva (např. Investiční, kapitálové, vkladové pojištění) nebo plnění pro případ smrti.
V životním pojištění je možné uvést do pojistné smlouvy oprávněnou osobu. Oprávněná osoba má nárok na plnění z pojištění bez dědického řízení. Vždy tuto možnost doporučuji využít, pokud je k tomu důvod. Pokud máte pojištění opravdu na ochranu Vaší rodiny, tak určením oprávněné osoby urychlíte vyplacení finančních prostředků. Pokud by se to řešilo přes dědické řízení, tak by to trvalo nesrovnatelně déle a kromě toho by pojistné plnění mohlo být rozděleny i mezi dědiců, kterých jste pojištěním v podstatě ani zajistit nechtěli.
Optimální životní pojištění

Optimální pojištění musí být vždy přizpůsobeny Vašim aktuální situaci, hlavně závazkem a existenčním výdejem. Mělo by sloužit na pojištění velkých škod, na které nepostačují naše finanční rezervy. Na co je třeba se zaměřit při optimálním nastavení pojištění? Vybrat opodstatněné pojistná rizika, stanovit správnou výši pojistných částek a vybrat nejvhodnější pojišťovnu. Při výběru pojišťovny jde o kompromis mezi pojistných krytím a cenou za pojištění. Více informací naleznete v části „jak si nastavit pojištění“.