Reverzní hypotéky zavítali na Slovensko

Aktuální situace kolem hypoték přináší několik zajímavých událostí, mezi nimiž nechybí různé novinky. Dění na slovenském trhu je tak neustále v pohybu a klienti bank se potýkají se změnami, jejichž prostřednictvím se jim poskytovatelé snaží přinášet ještě lepší podmínky pro získání výhodného produktu. Jednou z novinek, o níž se začíná otevřeně hovořit, je i zavedení speciální reverzní hypotéky.

Reverzní hypotéky
Reverzní hypotéky

Pojem reverzní hypotéka je pro slovenský žadatele téměř neznámý, protože tento druh úvěru se v našich končinách zatím neposkytuje. To by se však mohlo brzy změnit a jistá skupina Slovenská žadatelů by mohla začít tento speciální bankovní produkt využívat již v blízké budoucnosti. Zatím se nedá přesně říct, kdy se reverzní hypotéky mohou stát dostupné, ale i přesto si pojďme tento netradiční produkt představit.

Jak funguje reverzní hypotéka?
Jak funguje reverzní hypotéka?

Jak funguje reverzní hypotéka?
Slovenská senioři přicházejí do kontaktu s hypotékami podstatně méně než jiné věkové skupiny, ale případným zavedením tohoto produktu by se to mohlo postupně měnit. Už název nám dává najevo, že jde o obrácenou hypotéku, což je z laického pohledu výstižné vysvětlení. Jedná se totiž o speciální produkt určený pro potřeby seniorů, který funguje přesně opačně než klasické hypotéky. Žadatel prodá nemovitost bance, která mu vyplatí peníze buď najednou nebo po částech v měsíčních splátkách. Podmínkou však je jeho právo využívání objektu do smrti.
Některé podmínky reverzních hypoték:
úvěr může získat pouze osobní vlastník dané nemovitosti
podmínkou bývá věková hranice, většinou nad 55 let objem úvěru kryje jen jistou část ceny objektu, převážně 50% žadatel má zajištěné právo dožití v prodané nemovitosti
Nejoblíbenější je v angloamerickém prostoru
Model reverzních hypoték se šíří do ostatních zemí zejména z anglicky mluvících regionů. Právě v nich se díky zájmu seniorů, kteří oslovují poskytovatelů s cílem využít těchto obrácené hypotéky, schvalují desetiletí. Jejich poskytování umožňují i ​​některé z členských zemí EU, ale zájem o ně není příliš velký.

Model reverzních hypoték se šíří do ostatních zemí
Model reverzních hypoték se šíří do ostatních zemí

Slovenský trh je připraven
Ohlasy na případné zavedení reverzní hypotéky na Slovensku jsou různé. Jedni to považují za dobrý způsob jak rozvíjet zdejší trh s úvěry, ale jiní poukazují na zbytečný krok, který se nesetká se zájmem veřejnosti. Vědět předem jako klienti hypotéku přijmou nemůžeme, ale názory odborníků z oblasti hypoték potvrzují, že slovenský trh je dostatečně připraven na jistou transformaci a nové typy produktů jsou vítány.
Momentálně je zavedení reverzní hypotéky do praxe jen v rovině úvah, takže očekávat konkrétní výsledek by bylo zbytečné. Iniciátoři zajímavého návrhu však zkoumají užitek tohoto úvěru v zahraničí a přemýšlejí nad jeho případným významem u nás. Uvidíme, zda se reverzní hypotéka stane součástí portfolií našich bank a čím konkrétním by dokázala oslovit Slovenské seniory.