Čekání na další zlevnění hypoték se nemusí vyplatit

Rekordní pokles průměrné úrokové sazby, stoupající objem poskytnutých úvěrů či prime rate sazby pod 2%. Co víc můžeme od vývoje na hypotrhu chtít, když úroky nemají kam klesat a zájem o levné hypotéky dosáhl vrcholu. Někteří lidé jsou však stále přesvědčeni, že zlevňování ještě neodzvonilo a se žádostí o úvěr čekají na lepší období. Nebude však takový krok zbytečně promarněnou šancí?

Poslední měsíce na hypotečním trhu se nesly ve znamení nových rekordů. Tím největším byl neustálý pokles úrokových sazeb, který ovlivnil celý trh a výraznou měrou se postaral o boom spojený se zlevňováním úvěrů. Jelikož rekordní hodnoty úroků jsme zaznamenávali v každém čtvrtletí, žadatelé si začali zvykat na levné hypotéky a dnes je považují za běžné. Proto mnozí očekávají, že takový vývoj bude pokračovat i nadále, ale opak je pravdou. Jednou se dění na trhu musí otočit a úrokové sazby začnou stoupat. A těch, kteří se žádostí čekají kvůli víře v další zlevňování chceme upozornit, že informace o blížícím se zdražování nejsou jen obyčejné zvěsti.

Situace na trhu se změní

Po dlouhodobějším zlevňování hypoték je pochopitelné, že zákazníci bank si přejí, aby tento vývoj pokračoval nadále. Přece jen, nižší úroky je více motivovaly ke koupi nemovitosti, což také podporovalo i prodej realit. Hodnoty však dosáhly na dno a už jen těžko by mohly výrazněji klesat, takže teď nás čeká změna a hypotéky se začnou postupně zdražovat. To je jistě dostatečnou výzvu pro čekající žadatele, aby dále neváhaly a žádali o úvěr, dokud ještě existuje možnost využít extra nízké úroky.

Zdražování přijde již příští rok

Blížící se zdražování hypoték není žádným tajemstvím a o jeho příchodu se říká otevřeně. První informace přišly z USA a Anglie, kde už proběhly nějaké změny a některé banky již schvalují hypoúvery s vyššími úroky. Na základě globalizace ekonomického trhu čeká tento vývoj i eurozónu včetně Slovenska. Analytici upozorňují, že citelné zvyšování úrokových sazeb můžeme očekávat již v příštím roce a přesněji se odhaduje jeho druhá polovina.

ECB ještě podrží úroky na nižší úrovni

Radikální a neočekávané zvýšení úrokových sazeb by zasáhlo klidný vývoj na trzích, takže zájem bank o pomalý proces zdražování je opodstatněný. Takový přístup bude účinný nejen pro ochranu ekonomiky, ale také pro žadatele, kteří by rychlé zdražování nepřijali velmi dobře. I proto je snaha Evropské centrální banky (ECB) o udržení nižších úroků v nejbližším období pochopitelná a její opatření vedou ke splnění tohoto cíle. V praxi to znamená, že ECB udělá několik kroků k tomu, abychom minimálně do poloviny roku 2016 nezaznamenali žádné výrazné zdražování hypoték.

Zdá se, že příznivé období levných hypoték se pomalu chýlí ke svému závěru a postupně se začneme připravovat na dražší úvěry. Jelikož začaly stoupat také ceny bytů v našich městech, žadatelé by měli využít poslední možnosti na získání laciné hypotéky a zajistit si tak výhodnější financování bydlení, dokud ještě není pozdě. Čekat se v tomto případě nemusí vyplatit a reálné byste mohli na financování předělat i dvojnásobně. Jednak tím, že hodnoty realit budou stoupat a také kvůli tomu, že přeplatíte i na splácení hypotéky.