Co je nového na finančním trhu v roce 2017?

Státní příspěvek pro mladé

Nová hranice příjmu platná pro období od 1.1.2017 do 31.3.2017: Vzhledem ke snížení průměrné měsíční nominální mzdy zaměstnance hospodářství SR ve 3. čtvrtletí 2016 na 889 EUR se od 1.1.2017 mění maximální průměrný měsíční příjem žadatele o hypoteční úvěr za rok 2016 se státním příspěvkem pro mladé na 1 155,70 EUR. Pro dva účastníky vstupujících do úvěru je výška 2311,40 €. Státní příspěvek pro mladé a příspěvek banky jsou pro rok 2016 v nezměněné výši: státní příspěvek pro mladé 2% ročně, příspěvek banky 1% ročně. POZOR! – posuzuje se již příjem za kalendářní rok 2016 – pro OSVČ třeba nové daňové přiznání, pro zaměstnance s příjmy z více firem třeba roční zúčtování daně z příjmů. Jak se dá využít státní příspěvek, se dočtete zde a jaký je rozdíl mezi bankami, se dočtete zde – může to být až 3.000 €.

Co je nového na finančním trhu v roce 2017?
Co je nového na finančním trhu v roce 2017?

II. pilíř

Od 1.1.2017 se mění vnitřní poměr odvodu do II. pilíře. Z nynějších 4% se zvyšuje odvod na 4,25%. Celková výška se nemění, mění se jen vnitřní přerozdělení mezi sociální pojišťovnou a II. pilířem. Tento odvod se má postupně zvedat až na 6%. Každý rok o 0,25%. PROBLÉMŮM však je, že až 82,6% střadatelů je v dluhopisovém garantovaném fondu. V tomto fondu budou před odchodem do důchodu všichni střadatelé. Ze zákona po věku 52 let nastává automatická realokace, t. j. umístění peněz ve prospěch garantovaného fondu. Do té doby je velmi výhodné využívat indexový fond. Ten vydělává z dlouhodobého hlediska nejvíce. Správně nastavený fond znamená vyšší důchod – rozdíl si můžete přečíst zde. Pro konzervativnější střadatelů je vhodná i kombinace INDEXU a garantovaného formu.

III. pilíř

Zůstává v platnosti daňová úleva 19% z maximálního vkladu účastníka 180 €, t. j. ideální vklad 15 € / měsíc a daňová úleva je 34,2 €. Daňová úleva platí pouze pro nové dávkové plány platné od 1.1.2015. Při nich se posunul rok výběru na z původních 55 let (platí při dávkovém plánu 4Z) na 62 let.

Stavební spoření

Stavební spoření v roce 2017 oproti loňsku nepřineslo mnoho změn. Pro přidělení plné státní prémie v roce 2017 je třeba vložit na účet stavebního spoření během roku částku 1327,80 €. Ve výši státní prémie se tedy žádné změny nekonaly. Avšak změny se konaly v tarifech úrokových sazeb. Ty šly dolů a při některých stavebních spoření rapidně až na hodnotu okolo 1% p. a. Jeho postavení však nabírá na síle právě kvůli nižšímu financování u hypoték. Stavební spoření je jeden z vhodných způsobů, jak dofinancovat bydlení, pokud nemáte dostatečnou rezervu nebo ji nechcete celou použít.

Hypotéky a úvěry na bydlení

NBS schválila nařízení, které vstupují v platnost od 1.3.2017. Podle doporučení od NBS mají banky testovat schopnost klienta splácet úvěr po přičtení 2% p. a. k výsledné úrokové sazbě. Hlavní roli bude hrát požadavek na zvýšenou finanční rezervu (t. J. Jaká částka z příjmu má zůstat po úhradě splátky hypotéky a po odečtení životního minima) nad úroveň životního minima (cca 200 €). Výše rezervy bude postupně narůstat. Tedy banka by měla poskytnout pouze 4 hypotéky z 10 na větší financování než 80%. Tento režim má platit od července 2017. Rozsáhlejší článek si můžete přečíst zde.

životní pojištění

Další pojišťovny zavádějí výluky, případně prodloužené čekací doby na rizikové těhotenství a onemocnění páteře a kloubů. Tyto dvě pojistné události nabírají na intenzitě a přivádějí pojišťovny do ztráty na připojištění. Hlavně páteř a klouby patří mezi jedny z nejčastějších pojistných událostí – častokrát i fingovaných. Je to jasný trend toho, že životní pojištění má sloužit hlavně na velké události, které potrápí rodinný rozpočet. Pojišťovny na druhé straně rozšiřují připojištění na krytí invalidity. Dnešní statistika ukazuje, že každý čtvrtý třicátník skončí na invalidním důchodu dříve, než dosáhne věku starobního důchodu.

neživotní pojištění

Vláda schválila nový odvod 8% pro nově-uzavřené smlouvy neživotního pojištění. Je to jakoby trest pro odpovědné, kteří si chtějí chránit svůj majetek. Týká se to smluv na povinné ručení vozidel, havarijní pojištění, pojištění domů, bytů, cestovní pojištění, odpovědnost za škodu při výkonu povolání, ale také úrazové pojištění. Proti novému odvodu proběhla i petice http://www.rukyprec.sk.

Posun důchodového věku

Od 1.1.2017 se posouvá věk odchodu do důchodu. Je to zákonem schválen přepočet. Už nyní se však říká, že tento posun nebude stačit – t. j. buď se v budoucnu posune věková hranice ještě více, nebo budou mnohem nižší důchody – na úrovni 20-30% vůči příjmem člověka během jeho života. Jak se připravit na vlastní důchod se dočtete zde.

Jak se bude zvyšovat věk pro odchod do důchodu od roku 2017 na Slovensku
Jak se bude zvyšovat věk pro odchod do důchodu od roku 2017 na Slovensku