Hypotéku si nevybírejte jen podle úroků

Splácení hypoúvěru je dost velkým závazkem, na základě čeho je třeba vybrat si správný produkt u správného poskytovatele. Díky tomu se Vám podaří získat výhodný program, se kterým máte možnost ušetřit nějaké peníze. Nicméně při výběru vhodného úvěru nestačí dívat pouze na výši úroků.

Splácení hypoúvěru
Splácení hypoúvěru

Mnoho žadatelů se orientuje na hypotéky, při kterých budou platit co nejméně. S cílem ušetřit peníze se obracejí na banky a žádají je o schválení hypotéky oceněné nejnižším úrokem. Takový postoj je samozřejmě přirozený, akorát že výše nabízené úrokové sazby není ani zdaleka jediné kritérium, od kterého záleží výhodnost některého z produktů.
V Británii se chystá zdražování hypoték
Při výběru nejlevnější hypotéky je třeba zkoumat několik faktorů
Vyhledávání nejnižších úroků

schválení hypotéky
schválení hypotéky

Každý hypoteční specialista Vás dokáže upozornit, že nejnižší úroky hned neznamenají nejlevnější úvěr. Pokud to i platí, jde jen o výjimečné případy, protože při nejnižších sazbách si banky mohou upravovat ostatní kritéria, například dobu splatnosti nebo fixaci úrokové sazby. Pro klienty je tak mnohdy výhodnější dostat se k úvěru s vyššími úroky, které však v konečném důsledku nejsou překážkou k získání levnější hypotéky.

Hypotéka bez dokládání účelu použití peněz – Americká hypotéka
Volba fixace
Od samotné fixace závisí hodně, protože každý varianta fixace může přinášet jinou hodnotu úroku. Při výročí fixace přichází k dalšímu období, na které se předem schválí nová výše úroku a ta může stoupnout i klesnout. Jelikož je takových fixací během splácení několik, dochází k několika změnám ve výši úroku, což se promítne i do celkové výhodnosti úvěru pro žadatele.
Důležitost poměru LTV
Důležitou roli při hledání správného produktu sehrává i poměr LTV, tedy poměr výšky hypotéky k celkové pořizovací ceně nemovitosti. Toto kritérium dokonce ovlivňuje i nastavení úrokové sazby, takže celkový podíl finančních zdrojů získaných z hypotéky si třeba důkladně promyslet. Ideální výška LTV závisí na individuálních podmínkách, ale obecně se doporučuje využít hypotéku na 70-80% ceny nemovitosti.
Ve hře jsou i doplňkové služby
Dalším příkladem proč nemusí být hypotéka s nejnižším úrokem nejlevnějším jsou doplňkové služby. Banka je ochotna jednat o slevě na úrocích, ale na oplátku od zákazníka vyžaduje využívání nějaké doplňkové služby. Může jít o uzavření pojištění, vedení účtu v bance nebo cokoli jiného. Podstatné je, že za snížení úroků se musíte zavázat k využívání nějaké služby a to se v konečném důsledku odrazí i na celkových nákladech.

cesta k nejlevnější hypotéce
cesta k nejlevnější hypotéce

I když reklamy ohlašují nejnižší úroky jako cestu k nejlevnější hypotéce, neplatí to vždy. Rozumný zákazník si zváží několik kritérií, které mají přímý vliv na celkové náklady za úvěr. Na základě toho si bude moci vybrat lépe a v konečném důsledku ocení, že nevsadil pouze na výši úrokových sazeb.