Zlevňování hypoték přerušil mírný nárůst úroků

Hodnoty úrokových sazeb překonávaly rekordy několik měsíců po sobě. Klienti tak měli možnost získat levnější hypotéky a využít příležitost k výhodnější financování bydlení. Podle několika analýz bude trend poklesu úroků probíhat nadále, akorát nedávno přišlo krátké přerušení rekordní série a průměrná úroková sazba vzrostla.

Zlevňování hypoték přerušil mírný nárůst úroků
Zlevňování hypoték přerušil mírný nárůst úroků

Po delším období zlevňování hypoték způsobeného snižováním úroků jsme byli svědky první změny. Několik Slovenská bank se zavázalo na mírné zvýšení, což upravilo celkovou hodnotu průměrné úrokové sazby směrem nahoru. To se událo poprvé po několika měsících a výsledkem jsou o něco dražší úvěry. Změna je však minimální a spíše jde o obrat ve statistikách jako reálné zdražování citelné v peněženkách klientů.
Osudným měsícem byl červenec
Měsícem, během kterého došlo k prvnímu zvýšení průměrné úrokové sazby po delším čase, byl červenec. Pro letní období je typické, že úroky hypoték zaznamenají stoupající tendenci a jinak tomu nebylo ani letos. Způsobené to je zejména běžnou sezónní přestávkou, kdy banky odpočívají a zároveň se připravují na nové podzimní kampaně. Právě proto se dlouhodobá série poklesu úroků na hypotékách zastavila právě v červenci.
Zvýšení o 0,14%
S aktuálními informacemi o mírném zvýšení úroků na hypotékách v červenci přišla Národní banka Slovenska (NBS). Podle jejího zjištění dosáhla červencová průměrná sazba hodnotu 2,56%, z čehož vyplývá meziměsíční zvýšení o 0,14%. Ve srovnání s posledním zvýšením o 0,5% je to minimální rozdíl a proto je zbytečné hovořit o nějakém výrazném zdražování, které by klientům dramaticky zvýšilo náklady na splácení.

zájem o hypotéky
zájem o hypotéky

Objem úvěrů téměř půl miliardy eur
I přes mírnému zvýšení úroků byl zájem o hypotéky opět dost vysoký a Slovenské klienti si půjčili obrovské množství finančních prostředků. Údaje NBS hovoří o objemu 493,9 mil. €, což je slušné číslo a ve srovnání s předchozími měsíci to potvrzuje pokračující vysoká poptávka Slováků po hypoúveroch.
Další zlevnění ještě přijde
I když průměrná úroková sazba v červenci stoupla, toto zvýšení bylo mírné, takže zákazníci žádající o hypotéky ho nijak výrazně nemohli pocítit. Jak jsme výše zmínili, analytici předpovídají téměř se stoprocentní jistotou další snižování úroků, které by mělo přijít už tento podzim, takže čas levných hypoték se ještě neskončil.
Červencové zvýšení úroků nesignalizuje žádnou změnu v trendu levných hypoték a klienti mohou nadále žádat o úvěry s výhodnými podmínkami dle výběru banky. NBS přijde brzy s novou statistikou za měsíc srpen a možná už v ní najdeme pozitivní zprávy o snižování, což by mělo potvrdit očekávání dalšího zlevňování. Nesmíme však zapomínat, že snižování úroků nemůže trvat věčně, proto by zájemci o hypotéku neměli čekat a měli by využít toto příznivé období.