Hypotéku pro mladé může získat více žadatelů

Neustálé změny na hypotečním trhu, souvisí s několika faktory. Jedním z nich je i pravidelná úprava podmínek pro získání hypotéky pro mladé, která je speciálním bankovním produktům určeným na financování bydlení pro mladé lidi. Protože tento typ úvěru je permanentně vyhledávaný početnou skupinou žadatelů, my Vás každé tři měsíce informujeme o změnách v jeho poskytování.

Při sledování aktuálního vývoje na slovenském hypotečním trhu se již tradičně stáváme svědky změn v podmínkách některých produktů. Mezi ně patří i zmíněná hypotéka pro mladé, která je stabilním typem úvěru s neměnnými podmínkami, ale jedna z nich se s příchodem každého nového kvartálu mění. Tou podmínkou je samotná příjmová hranice nastavena jako finanční strop, podle kterého se může určit, zda má zákazník právo získat tuto státem dotovanou hypotéku. Jelikož nám nedávno odstartoval poslední kvartál v roce, nás čeká nová výška této hranice, která je již několik dní aktuální.

Po červencovém poklesu přichází zvýšení

Vývoj kolem příjmové hranice pro získání zvýhodněné hypotéky je dlouhodobě proměnlivý. Zatímco 1.dubna jsme vstupovali do druhého letošního kvartálu s novou hranicí 1193,40 €, což byl nárůst o více než 100 €, začátkem července přišel výrazný pokles. Horní hranice se snížila skoro o 100 € na 1090,70 € a její hodnota byla téměř stejná jako na začátku roku. Kolísavý trend tohoto vývoje pokračuje nadále a poslední tři měsíce se budou po půlroce opět nést ve znamení zvýšeného finančního stropu.

Nárůst o téměř 50 €

Mnozí analytici trpělivě čekali na výslednou hodnotu příjmové hranice v posledním čtvrtletí. Řada z nich se shodovalo, že právě během posledních tří měsíců by mohla být hranice celkově nejvyšší v roce. Tento předpoklad byl zpochybněn již krátce před 1. říjnem, kdy na veřejnost přišly první oficiální informace o aktuální změně. Tou je nárůst „jen“ o 49,40 €, čímž se výsledná horní hranice posouvá na úroveň 1140,10 €. Celkovou hodnotu stropu z druhého kvartálu to v žádném případě nepřesáhlo, ale samotné zvýšení je pro mnohé žadatele dobrou zprávou.

K hypotéce se dostane více žadatelů

Je samozřejmé, že pokud se zvýší příjmová hranice, naroste i počet žadatelů s šancí získat tento zvýhodněný úvěr. Jinak tomu není ani nyní a nárůst o necelých 50 € znamená, že počet oprávněných žadatelů po celém Slovensku stoupne o několik stovek. Pokud se jedná o páry, které budou žádat o hypotéku společně, pro ně je strop nastaven na dvojnásobek, tedy 2280,20 €. V jejich případě tak šance na financování bydlení podpořené státem roste ještě víc.

Víme, že příjmová hranice pro získání hypotéky pro mladé podléhá pravidelné změně, takže brzy nás čeká další úprava. Hned s příchodem nového roku se zavede nová částka, která bude opět vyplývat z vývoje průměrné mzdy v našem národním hospodářství a nám jen zbývá počkat, zda přijde pokles nebo další zvýšení. Do té doby mají mladí zákazníci bank splňující současná kritéria příležitost využít tento produkt a udělat ho součástí financování bydlení.