Hypotéku s nejnižšími úroky nezíská ani polovina žadatelů

Určitě dobře znáte ty známé reklamní slogany, které hlásí příchod nejvýhodnější hypotéky. Cílem takových reklam je získat klienty prostřednictvím prezentované prime rate sazby, která má jediný úkol a to informovat žadatele o nejvýhodnější úrokové sazbě. Reklama však neřekne vše, protože takový úrok nezíská každý.

Hypotéka s nejnižšími úroky
Hypotéka s nejnižšími úroky

Pod pojmem prime rate sazba se rozumí nejnižší úroková sazba, kterou můžete získat v dané bance. V podstatě jde o minimální hranici, pod kterou při nastavování konkrétních parametrů produktu poskytovatel nepůjde. Právě tato sazba se vkládá jako marketingový tah i do reklam na hypotéky s výše zmíněným cílem přilákat zákazníky. Nicméně získání tohoto benefitu ve skutečnosti není tak jednoduché jak se to v médiích deklaruje.

Úroky se výrazně snížily

snižování úroků hypoték
snižování úroků hypoték

Rok 2014 přinesl rekordní snižování úroků hypoték a některé banky pokračovaly v tomto trendu i s příchodem nového roku. V současnosti nabízí pár bank úrok pod 2,5% a například UniCredit Bank Vám po splnění určitých podmínek půjčí i pod 2%. Zajímavé je, že podle údajů Národní banky Slovenska dosáhl průměrný úrok v prosinci 2014 2,93%, což ukazuje na to, že nejnižšími úroky je oceněna méně než polovina současných hypoték.

Jak získat prime rate sazbu?

Pokud přemýšlíte o získání hypotéky s nejnižšími úroky, musíte splnit jisté podmínky. Právě ty banka spojuje s úlevou na úrokových sazbách, díky kterým si budete moci půjčit levněji. Ochota banky je v podstatě odměněna Vašim závazkům využívání jejich služeb, což je z dlouhodobého hlediska pro každou banku určitě výhodnější. Nezapomínejme ani na nastavení délky fixace, od kterého je konkrétní nastavení úroků rovněž závislé.

K podmínkám získání nejnižších úroků patří například:

– Otevření běžného účtu u poskytovatele
– Přesměrování příjezdu výplaty na nově otevřený účet
– Pojištění zastavené nemovitosti
– Pojištění splácení získané hypotéky

Nejlevnější nemusí být nejvýhodnější

hypotéky s nejnižšími úroky
hypotéky s nejnižšími úroky

Pokud nesplníte kritéria požadované bankou, na získání nejnižších úroků můžete zapomenout. To však není třeba vnímat z té horší stránky, protože právě hypotéky s nejnižšími úroky nejsou vždy těmi nejlevnějšími. Některé z uvedených podmínek, například pojištění splácení úvěru, Vám hypotéku prodraží, takže v konečném důsledku vrátíte bance více než u produktu s vyššími úroky. Z toho vyplývá jediné, nespoléhejte se na nejlevnější úvěry.

Pokud Váš v nejbližší době čeká podávání žádosti o schválení hypotéky, můžete zkusit oslovit některou z bank s nejnižšími úroky. Opět však zdůrazňujeme, že získání nejnižších úroků mohou doprovázet některé závazky, se kterými nakonec přeplatíte. Samotné prime rate sazby nevyužívá z několika důvodů ani polovina žadatelů ai přesto se dokážou dostat k výhodným produktem, takže klidně si požádejte io úvěr s mírně vyššími úroky.