Úroky hypoték zaostávají za evropským průměrem

Rekordní pokles průměrných úroků, extra nízké prime rate sazby ve vybraných bankách a rostoucí objem poskytnutých hypoték. Na základě toho bychom řekli, že slovenské hypotéky jsou zcela levné a žádat by o nich chtěli i zahraniční klienti. Opak je pravdou, protože Slovensko patří k zemím, ve kterých si za hypoúvěry zaplatíme poměrně více než v jiných evropských zemích.

Úroky hypoték zaostávají za evropským průměrem
Úroky hypoték zaostávají za evropským průměrem

I když v posledních měsících nám banky nabízejí stále levnější hypotéky, což způsobuje dlouhodobé snižování úrokových sazeb, za vyspělejšími evropskými zeměmi máme stále co dohánět. Slovensko má totiž ve srovnání s členy EU dražší úvěry a jejich úrokové sazby by musely výrazně klesnout, abychom mohli patřit k lídrům v této oblasti. Přesto je třeba uznat, že za poměrně krátké období jsme dokázali poskočit a doháníme evropský průměr.
První hypotéky měli úroky nad 10%
Slovenské banky začaly s poskytováním hypoték jen před několika lety. První žadatelé si možná pamatují úroky pohybující se ještě na úrovni kolem 13%. Slovensko bylo jednoznačně na konci žebříčku zemí EU, který sestavovány na základě výše úroků. Netrvalo dlouho a naše sazby začaly v závislosti na dění na zahraničních trzích klesat a již v roce 2011 si klienti vybírali produkty s úroky 5%.
Slovenské úvěry již nejsou nejdražší
V současnosti je situace s našimi hypotékami úplně jiná a už dávno nejsme zemí, která by nabízela obyvatelům ty nejdražší hypotéky. Po několikaměsíčním nepřetržitém poklesu úroků jsme udělali dost velký skok a dnes patříme na vyšší pozice než tomu bylo dříve. Dříve jsme předběhli sousedů z Maďarska či Polska a po nejnovějším nabízíme levnější hypotéky jako například Italové nebo Nizozemci.
Blížíme se k průměru EU
O pokroku, který slovenské hypoúvěry zaznamenali, hovoří zejména rychlý pokles průměrné úrokové sazby. Rozdíl mezi průměrem EU a tím slovenskými se výrazně snížil a pomalu se přibližujeme k jeho hodnotě. Například srpnové údaje poukazovali na rozdíl jen 0,14%, což sice není zanedbatelné, ale ve srovnání s minulými lety se jedná o minimální hodnotu. Pro srovnání, naše průměrná úroková sazba dosahovala v zmiňovaném měsíci 2,42%, zatímco průměr EU byl 2,28%.

hypotéky v německy mluvících zemích
hypotéky v německy mluvících zemích

Nejlevnější v německy mluvících zemích
Pokud by se hypotéky v německy mluvících zemích co jen mírně zdražily, pak bychom byli k evropskému průměru ještě blíž. Právě Německo a Rakousko nabízejí momentálně nejlevnější hypoteční úvěry a většinu z nich získáte s úrokem pod 2%. Pokud zůstaneme při srpnových statistikách, tak právě v tomto období byla rakouská průměrná úroková sazba pouze 1,78% a v Německu se dostaly na hodnotu 1,95%. Trojici zemí s nejlevnějšími úvěry uzavíralo Finsko, kde se průměrný úrok ocitl přesně na 2%.
I když předpoklady analytiků upozorňují na postupné zdražování hypoték, které by mělo nastat již v druhé polovině příštího roku, do té doby je dostatek prostoru pro další snižování úroků v našich bankách. Silným obdobím by mohl být aktuálně probíhající závěrečný kvartál, který přinese různé vánoční kampaně a tím pádem by úroky mohly opět klesnout. Mírně zaostávání za evropským průměrem může být zároveň výzvou pro slovenské banky, takže uvidíme, co přinese nejbližší vývoj.