Lidé na Slovensku propadají životu na dluh.

Zadlužení průměrného Slováka vzrostlo loni o více než deset procent a je vyšší než jeho úspory, které patří u nás mezi nejnižší v regionu.

Lidé na Slovensku propadají životu na dluh. Jen loni se úvěrový apetit našince zvýšil o 10,8 procenta. V průměru na obyvatele jsme bankovním a jiným institucím dlužili 6 160 €, což je o polovinu více než dluh průměrného Poláka a dokonce dvakrát více než obyvatele Maďarska.

Táhnou to hypotéky

Průměrný dluh občana ve východní Evropě byl 3 360 €. Vyplývá to ze studie Global Wealth Report od finanční skupiny Allianz, v níž zkoumala finanční majetek a dluhy domácností ve více než 50 zemích světa.

Podle studie se za posledních deset let dluhy Slováků ztrojnásobily, ačkoli náš finanční majetek stoupl jen dvojnásobně. „Díky hypotečním boomu, dluhy lidí na Slovensku už druhý rok po sobě přesáhly naše úspory,“ uvádí se v analýze.

V průměru jsme měli loni našetřeno 6 150 €. Více úspor měli všichni naši sousedé, z nich Češi dokonce dvojnásobně převýšily Slováků.

Rostly i úspory

„Pozitivní zprávou je, že finanční aktiva lidí na Slovensku stouply loni o 9,8%, což je druhý nejvyšší nárůst od dob finanční krize,“ konstatuje se v analýze. Téměř dvě třetiny úspor mají našinci v bankách, což je nejvíce v regionu.

Podle studie Allianz se zadlužují nejen Slováci, ale celý svět. Závazky domácností se v celosvětovém měřítku v roce 2016 zvýšily o 5,5%, tedy nejvíce od posledního předkrizového roku.