Analytici nemají jednotný názor na budoucí hypoteční sazby

Analytici nemají jednotný názor na budoucí hypoteční sazby

Klíčová sazba Evropské centrální banky se pravděpodobně v nejbližším roce měnit nebude. Shodují se na tom všichni námi oslovení analytici. Rozdílné jsou však jejich názory na vývoj hypotečních sazeb na Slovensku. Někteří očekávají nárůst, někteří pokles sazeb.

Mezi sazbami ECB a hypotékami není totiž přímá závislost. Někteří očekávají další pokles úroků za úvěry na bydlení tištěný konkurencí mezi bankami, jiní mluví o stagnaci sazeb a připouštějí v horizontu jednoho roku i mírný nárůst způsobný inflací a oživením ekonomiky. V otázce sazeb za hypotéky platí, co analytik to názor.

„V nejbližším roce 2014 neočekáváme, že by ECB mohla přistoupit ke zvýšení základní úrokové sazby,“ říká analytička Poštovní banky Eva Sadovská. Souhlasí s ní i hlavní analytik pro region střední a východní Evropy Sberbank Vladimír Vaňo. „V této chvíli je to ještě na dlouho neaktuální otázka,“ konstatuje.

Souhlasí i analytik ČSOB Marek Gábriš: „podle signálů z ostatní tiskovce ECB se banka v dohledné době nepřipravuje na zvyšování úroků.“ Centrální banka totiž na tiskovce dala jasně najevo, že současné oživení ekonomiky považuje stále za příliš chabé a obává se, že v případě vypnutí její podpory by se ekonomika opět vrátila do recese. Klíčový tedy bude hospodářský růst, úvěrování firem a inflace. „Pokud nedojde kromě trvanlivého oživení hospodářské aktivity i ke zvýšení inflace k úrovni dvou procent, je předčasné diskutovat o zvyšování základní úrokové sazby ECB“ předpovídá V. Vaňo. Nízká inflace nebo deflace totiž pro ekonomiku není zdravá. Současný růst cenové hladiny jsou v současnosti velmi slabý. Spekuluje se proto o dalším poklesu sazeb ECB. Dříve či později, ale sazby opět porostou na úroveň před pár let. Podle analytiků Unicredit bank, Ľubomíra Koršňák a Tatra banky, Juraje Valachyho, k posunu nedojde dříve než v roce 2015.

V očekávání změn hypotečních sazeb analytici již jednotní nejsou. Upozorňují, že mezi základní sazbou ECB a úroky na hypotékách není přímá závislost. Základní sazba se totiž váže k dvoj týdennímu intervalu, hypotéky se ale odvíjejí od úroků dlouhodobého financování. Do vzorce, který je ovlivňuje kromě toho vstupuje několik faktorů. Například rating Slovenska, nezaměstnanost a konkurence na trhu. „Některé banky mají navázány úrokové sazby ve svých produktech na Euribor,“ upozorňuje na jediný případ, kdy tato sazba přímo ovlivňuje hypotéky analytik OVB Ivo Wilhalm.

„Pro úročení hypotečních úvěrů je (spíše než krátkodobá sazba ECB, pozn. Redakce) důležitější vývoj dlouhodobých úrokových sazeb na dluhopisovém trhu a vývoj trhu s úrokovými swapy – nástroji peněžního trhu s několikaletou splatností,“ říká V. Vaňo. Sazby ovlivňují sazby IRS (Interest rate swap) a výnosy státních dluhopisů.

IRS například rostlo v závěru léta tohoto roku v reakci na spekulace o zastavení tištění peněz Fedem. Sazba tak vyskočila o zhruba půl percentuálaneho bodu. „Pokud by zvýšení bylo trvanlivé a výrazné, může se dotknout i úročení hypoték,“ míní V. Vaňo.

irs-euro

Pokud by ekonomické oživování pokračovalo dobrým a udržitelným tempem, „tak dojde k růstu dlouhodobých sazeb ještě dříve než se zvýší samotná základní sazba. Proto teoreticky může dojít k mírnému nárůstu hypotečních sazeb i dříve než v počátkem roku 2015, „předpovídá J. Valachy.

No analytička Poštovní banky očekává pokles hypotečních úroků. „Očekáváme, že trend nižších sazeb by mohl být zachován i v následujících měsících,“ říká. Výraznější pokles podle ní brzdí riziková přirážka zrcadlící rizikovou přirážku a vysokou nezaměstnanost, ale konkurence podle ní zatlačí úrokové sazby dále dolů.

„Při sazbách na bydlení možná bude mít trend poklesu z posledních let tendenci zastat, vzhledem k mezibankovní trh a naši nezaměstnanost,“ uzavírá analytik ČSOB Marek Gábriš.