Události, které nejvíce ovlivnily hypoteční trh v roce 2015

S blížícím se závěrem roku přicházejí první rekapitulace a hodnocení uplynulých 12 měsíců. Sumarizovat se bude i na hypotečním trhu, na kterém se toho událo víc než dost. Letošní vývoj přinesl mnoho zajímavostí a některé ho ovlivnily tak výrazně, že se o nich bude vyprávět ještě nějaký čas. Nás samozřejmě zajímá, které události se pod takový příznivý vývoj podepsali nejvíce.

Pokles průměrné úrokové sazby

Hypotéky byly na Slovensku zavedeny jen před několika lety a první produkty provázely úroky nad 10%. Tehdy nám patřila první pozice v žebříčku zemí EU s nejvyšší průměrnou úrokovou sazbou hypoték. V současnosti je situace zcela jiná a průměrná sazba s výjimkou některých období klesala celý rok, přičemž se pohybovala na úrovni od 2,4 do 3%.

Příchod 7-leté fixace

Banky nabízeli několik možností jak úroky fixovat, ale 7-letý varianta na trhu stále chyběl. Ten přišel až v tomto roce a první ho zavedla UniCredit Bank. Klienti tak získali možnost fixace na delší období, která však ve srovnání s 10letým variantou nabízela i nízké úroky.

Některé banky snížily úroky pod 2%

UniCredit Bank si urvat další prvenství i v nastavení prime rate sazby. Sice nebyla jediná, která letos nabízela nejnižší úroky pod 2%, ale s takovým vstřícným krokem začala první. Později se přidali i další banky, za zmínku stojí Prima banka nebo Sberbank, které zkusili oslovit větší počet žadatelů právě prostřednictvím úroků pod 2%.

Rekordní objem schválených úvěrů

Statistiky z některých měsíců museli potěšit každou banku, protože objem schválených úroků vícekrát překonal rekord. Ne jednou se dostal na hranici půl miliardy eur a vytvořil tak nový limit na slovenském hypotečním trhu. Důvodem vysokého objemu byly zejména nízké úroky, které motivovaly zákazníky žádat o hypotéky ve velkém.

Zavedené doporučení NBS

Nové doporučení NBS se avizovali již na podzim 2014, ale v platnost vstoupily až tento březen. Vzhledem k strategii bank se NBS rozhodla navrhnout metody jak snížit rizika spojená s poskytováním hypoték, čímž se zároveň chrání i žadatel. Na základě toho banky snížily počet 100% hypoték, upravili podmínky refinancování a začali přikládat důraz na věk žadatele.

Výkyvy v hypotéce pro mladé

Zajímavé události se děly i kolem hypotéky pro mladé, která rovněž výrazně ovlivnila trh. Důvodem byly výrazné změny v příjmovém stropě určeném na její získání, protože každý kvartál se tato hodnota měnila o několik desítek eur, přičemž jednou stoupala a vzápětí klesla. To neustálo prudce měnilo počet mladých žadatelů, kteří mohli o tento typ hypotéky požádat.

Rok 2015 si budou všichni poskytovatelé hypoték pamatovat ještě dlouho. Je to již druhý rok v řadě, během něhož se překonalo několik rekordů a statistiky hlásili rostoucí čísla ve více oblastech. Spokojení mohou být zákazníci, kteří se dostali k výhodnějším hypotékám, i banky potvrzující velmi dobré období. S příchodem nového roku přijdou na trh další výzvy, takže uvidíme jak se situace vyvine a co zajímavého nás čeká.